This 2.0 MT (160 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Saab from 1979 to 1994. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 255Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1985cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 78mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4680mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2515mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1315kg |
| Gross weight | 1740kg |
| Min. boot capacity | 600litre |
| Max. boot capacity | 1600litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 520 to 830km |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.6second |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Helical springs |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 13 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.