This 2.0 AT (170 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Saab from 1984 to 1993. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.5second |
| Displacement | 1985cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | from 5 700RPM |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 78mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4794mm |
| Width | 1764mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2672mm |
| Front track | 1522mm |
| Rear track | 1492mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1340kg |
| Gross weight | 1820kg |
| Min. boot capacity | 625litre |
| Max. boot capacity | 1600litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | The rod connecting the levers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 10.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.