This 0.8 MT (38 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Saab from 1959 to 1977. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4015mm |
| Width | 1575mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2490mm |
| Front track | 1220mm |
| Rear track | 1220mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 905kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 841cm3 |
| Engine power | 38bhp |
| RPM at max power | to 4 250RPM |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 3 |
| Bore | 70mm |
| Stroke | 73mm |
| Maximum torque | 81Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel | Gasoline |
|---|---|
| Top speed | 120km/h |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Highway | 11.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.