This 7.0 MT (558 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Saleen from 2000 to 2004. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4775mm |
| Width | 1990mm |
| Height | 1040mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1750mm |
| Rear track | 1710mm |
| Ground clearance | 100mm |
| Kerb weight | 1250kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 6991cm3 |
| Engine power | 558bhp |
| RPM at max power | from 6 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 104mm |
| Stroke | 101mm |
| Maximum torque | 712Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 320km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 2.8second |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| City fuel consumption per 100 km | 23.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
| Cruising range | from 310 to 520km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 28.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 16.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.