This 3.6 AT (252 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Saturn from 2006 to 2009. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4851mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1475mm |
| Wheelbase | 2852mm |
| Front track | 1523mm |
| Rear track | 1533mm |
| Min. boot capacity | 445litre |
| Kerb weight | 1655kg |
| Max. boot capacity | 445litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3600cm3 |
| Engine power | 252bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 340Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 480 to 780km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.