This 2.2 MT (140 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Saturn from 2003 to 2007. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4699mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2621mm |
| Front track | 1494mm |
| Rear track | 1483mm |
| Min. boot capacity | 402litre |
| Kerb weight | 1248kg |
| Max. boot capacity | 402litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2189cm3 |
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 94mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 145Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Cruising range | from 550 to 700km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 10.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.