This 3.6 AT (269 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Saturn from 2006 to 2010. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5097mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1776mm |
| Wheelbase | 3021mm |
| Front track | 1704mm |
| Rear track | 1704mm |
| Ground clearance | 189mm |
| Max. boot capacity | 3313litre |
| Min. boot capacity | 558litre |
| Kerb weight | 2145kg |
| Gross weight | 2908kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3564cm3 |
| Engine power | 269bhp |
| RPM at max power | from 6 600RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 331Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 83litre |
| Cruising range | from 640 to 920km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.