This 3.5 AT AWD (203 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Saturn from 2005 to 2007. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 5205mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1830mm |
| Wheelbase | 3077mm |
| Front track | 1586mm |
| Rear track | 1598mm |
| Max. boot capacity | 3865litre |
| Min. boot capacity | 762litre |
| Kerb weight | 2145kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3498cm3 |
| Engine power | 203bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 84mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 298Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 177km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.9litre |
| Cruising range | from 690 to 1 000km |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.3second |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.2m |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.4 litres / 100km |
| Average | 14.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.