This 1.9 MT (126 hp) engine was fitted in the 1 generation SL sedan, which was produced by Saturn from 1990 to 1999. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 49litre |
| Fuel | 80 RON |
| Displacement | 1901cm3 |
|---|---|
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Maximum torque | 165Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4478mm |
| Width | 1718mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Front track | 1443mm |
| Rear track | 1422mm |
| Kerb weight | 1100kg |
| Min. boot capacity | 337litre |
| Max. boot capacity | 337litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 10.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.