This 1.9 MT (126 hp) engine was fitted in the 2 generation SC coupe, which was produced by Saturn from 1995 to 2003. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Fuel tank capacity | 46litre |
| Cruising range | from 530 to 740km |
| Fuel | 80 RON |
| Top speed | 197km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| Displacement | 1901cm3 |
|---|---|
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Maximum torque | 165Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4575mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1326mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Front track | 1443mm |
| Rear track | 1422mm |
| Kerb weight | 1415kg |
| Min. boot capacity | 323litre |
| Max. boot capacity | 323litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.