This 3.0 AT AWD (184 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Saturn from 2001 to 2007. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 264Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2962cm3 |
| Engine power | 184bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4605mm |
| Width | 1817mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2707mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Min. boot capacity | 858litre |
| Kerb weight | 1689kg |
| Max. boot capacity | 858litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 480 to 630km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 5 |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.