This 2.4 MT (160 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Scion from 2004 to 2010. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 163Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2362cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | from 5 700RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 96mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4419mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1414mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1506mm |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1317kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 510 to 680km |
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.8second |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.