This 2.5 AT (180 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe, which was produced by Scion from 2010 to 2013. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4420mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1539mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1412kg |
| Min. boot capacity | 416litre |
| Gross weight | 1912kg |
| Displacement | 488kg |
| Max. boot capacity | 416litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2494cm3 |
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 98mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 242Nm |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.4second |
| Cruising range | from 420 to 540km |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 191km/h |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.3m |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
| Average | 13.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.