This 2.4 MT (158 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Scion from 2011 to 2015. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4249mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1519mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1373kg |
| Min. boot capacity | 328litre |
| Max. boot capacity | 1979litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2362cm3 |
| Engine power | 158bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 88.5mm |
| Stroke | 96mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 219Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 53litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Cruising range | from 500 to 630km |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.6second |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Torsion beam |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.