This 1.8 MT (128 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Scion from 2007 to 2014. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3929mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Front track | 1486mm |
| Rear track | 1491mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 2625kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1799cm3 |
| Engine power | 128bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80.5mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 170Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Fuel tank capacity | 42litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Cruising range | from 480 to 590km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | MacPherson Struts |
| Rear suspension | Torsion beam |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.