This 1.5 CVT (109 hp) engine was fitted in the E150N Minivan, which was produced by Toyota from 2007 to 2009. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 1497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 140Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 84.7mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4210mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1535mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Kerb weight | 1280kg |
| Min. boot capacity | 310litre |
| Max. boot capacity | 310litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 6.7 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.