This 1.8 AMT (129 hp) engine was fitted in the 2 generation Verso minivan, which was produced by Toyota from 2001 to 2006. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1770mm |
| Length | 4360mm |
| Height | 1620mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1505mm |
| Min. boot capacity | 63litre |
| Max. boot capacity | 779litre |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 152mm |
| Kerb weight | 1365kg |
| Gross weight | 2035kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1794cm3 |
| Engine power | 129bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 170Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 640 to 940km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.