This 1.1 Toyoglide (60 hp) engine was fitted in the E10 Sprinter coupe, which was produced by Toyota from 1966 to 1970. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Fuel tank capacity | 36litre |
| Cruising range | from 460 to 800km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 1077cm3 |
|---|---|
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 83Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 61mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 2 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.7m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 3881mm |
| Width | 1486mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2286mm |
| Front track | 1229mm |
| Rear track | 1219mm |
| Ground clearance | 170mm |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Drive axle, Helical springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |
| City | 9.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.