This 1.6 MT (115 hp) engine was fitted in the E100 Liftback, which was produced by Toyota from 1991 to 2000. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Liftback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1679mm |
| Length | 4300mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Front track | 1461mm |
| Min. boot capacity | 399litre |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1048kg |
| Gross weight | 1595kg |
| Displacement | 547kg |
| Max. boot capacity | 399litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1587cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 145Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 77mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Average | 8.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.