This 1.8 4AT (125 hp) engine was fitted in the E110 [Restyling] US-Spec. sedan 4-doors, which was produced by Toyota from 1997 to 2002. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 620 to 790km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 1762cm3 |
|---|---|
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 169Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 80.9mm |
| Stroke | 85.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4420mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 119mm |
| Kerb weight | 1127kg |
| Min. boot capacity | 343litre |
| Max. boot capacity | 343litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 9.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.