This 2.0 D MT (72 hp) engine was fitted in the E110 Hatchback (3-door), which was produced by Toyota from 1995 to 2001. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 132Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1974cm3 |
| Engine power | 72bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4100mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2465mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1100litre |
| Min. boot capacity | 281litre |
| Kerb weight | 1145kg |
| Gross weight | 1650kg |
| Displacement | 505kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.4second |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Cruising range | from 600 to 940km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 9.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.