This 1.6 MT (110 hp) engine was fitted in the E120 Hatchback (3-door), which was produced by Toyota from 2000 to 2008. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 150Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3800up to 4 800 RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4181mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Front track | 1491mm |
| Rear track | 1471mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Max. boot capacity | 960litre |
| Min. boot capacity | 289litre |
| Kerb weight | 1130kg |
| Gross weight | 1655kg |
| Displacement | 525kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 610 to 930km |
| Emission standard | EURO IV |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 8.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.