This 1.6 AT (120 hp) engine was fitted in the E130 [Restyling] CN-spec. sedan 4-doors, which was produced by Toyota from 2004 to 2007. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 180km/h |
| Displacement | 1598cm3 |
|---|---|
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 152Nm |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 80.5mm |
| Stroke | 78.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4555mm |
| Width | 1705mm |
| Height | 1490mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 170mm |
| Kerb weight | 1165kg |
| Gross weight | 1600kg |
| Displacement | 435kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 7.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.