This 1.6 AT (110 hp) engine was fitted in the E130 [Restyling] Sedan (4-door), which was produced by Toyota from 2004 to 2007. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1695mm |
| Length | 4410mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1490mm |
| Min. boot capacity | 437litre |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1195kg |
| Gross weight | 1655kg |
| Displacement | 460kg |
| Max. boot capacity | 437litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 150Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 81.5mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Cruising range | from 520 to 870km |
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.8second |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.2m |
| City | 12.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.