This 2.0 D-4D MT (126 hp) engine was fitted in the E140/150 [Restyling] Sedan (4-door), which was produced by Toyota from 2009 to 2013. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 309Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | to 3 600RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82.2mm |
| Stroke | 94mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1800up to 2 400 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4544mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1519mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Kerb weight | 1435kg |
| Gross weight | 1890kg |
| Displacement | 455kg |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 850 to 1 280km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 7.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.9 litres / 100km |
| Average | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.