This 1.6 AT (122 hp) engine was fitted in the E140/150 Sedan (4-door), which was produced by Toyota from 2006 to 2010. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 590 to 920km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 183km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 1598cm3 |
|---|---|
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 154Nm |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 80.5mm |
| Stroke | 78.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4545mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1535mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1305kg |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.