This 1.6 MT (121 hp) engine was fitted in the E80 Hatchback, which was produced by Toyota from 1983 to 1987. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 1970mm |
| Width | 1635mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2430mm |
| Front track | 1425mm |
| Rear track | 1415mm |
| Kerb weight | 975kg |
| Gross weight | 1430kg |
| Displacement | 455kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1587cm3 |
| Engine power | 121bhp |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| RPM at max power | to 6 600RPM |
| Maximum torque | 140Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 77mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Front brakes | Disc |
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Rear brakes | Drum |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| Average | 9.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.