This 1.8 D MT Overdrive (58 hp) engine was fitted in the E80 Sedan, which was produced by Toyota from 1983 to 1987. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 930 to 1 250km |
| Fuel | Diesel |
| Displacement | 1839cm3 |
|---|---|
| Engine power | 58bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Maximum torque | 103Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 85mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4224mm |
| Width | 1635mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2430mm |
| Front track | 1425mm |
| Rear track | 1405mm |
| Kerb weight | 1032kg |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Max. boot capacity | 360litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 6.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.