This 1.6 MT Overdrive (100 hp) engine was fitted in the E90 All-trac wagon 5-doors, which was produced by Toyota from 1987 to 1991. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 490 to 600km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 1587cm3 |
|---|---|
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 137Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 77mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 9.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4369mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1379mm |
| Kerb weight | 1190kg |
| Min. boot capacity | 600litre |
| Max. boot capacity | 1642litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.