This 1.3 MT (75 hp) engine was fitted in the E90 Sedan (4-door), which was produced by Toyota from 1987 to 1991. In addition to this engine, 25 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | to 770km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| Displacement | 1295cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | from 6 000 to 6 200RPM |
| Maximum torque | 103Nm |
| RPM at max torque | 4200up to 4 700 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 73mm |
| Stroke | 77.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4235mm |
| Width | 1655mm |
| Height | 1365mm |
| Wheelbase | 2430mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1410mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 880kg |
| Min. boot capacity | 360litre |
| Max. boot capacity | 360litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Highway | 7.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.