This 1.8 MT (115 hp) engine was fitted in the T170 EXiV sedan, which was produced by Toyota from 1989 to 1993. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 155Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1762cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | from 5 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4505mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1320mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1250kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 740 to 1 400km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | Strut |
| Rear suspension | Helical springs |
| City | 9.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.