This 2.0 AT (133 hp) engine was fitted in the T190 Hatchback, which was produced by Toyota from 1992 to 1998. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 183Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 133bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4520mm |
| Width | 1620mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2580mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1450mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1220kg |
| Gross weight | 1495kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Top speed | 185km/h |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | Wishbone |
| Rear suspension | Helical springs |
| Average | 7.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.