This 1.3 AT (97 hp) engine was fitted in the 4 generation Hatchback, which was produced by Toyota from 1990 to 1994. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3930mm |
| Width | 1645mm |
| Height | 1365mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Front track | 1400mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 840kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1331cm3 |
| Engine power | 97bhp |
| RPM at max power | from 6 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 74mm |
| Stroke | 77mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 113Nm |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9m |
| Number of gears | 3 |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | Strut |
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.