This 2.6 AT Overdrive (108 hp) engine was fitted in the X30 [Restyling] Estate, which was produced by Toyota from 1979 to 1980. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 500 to 660km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 2563cm3 |
|---|---|
| Engine power | 108bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 182Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 85.1mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4684mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Front track | 1389mm |
| Rear track | 1364mm |
| Kerb weight | 1302kg |
| Min. boot capacity | 459litre |
| Max. boot capacity | 1849litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.