This 2.0 MT (90 hp) engine was fitted in the X30 Sedan, which was produced by Toyota from 1977 to 1978. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 460 to 750km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 158km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.8second |
| Displacement | 1968cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 145Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 88.5mm |
| Stroke | 80mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4529mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2593mm |
| Front track | 1374mm |
| Rear track | 1349mm |
| Ground clearance | 175mm |
| Kerb weight | 1125kg |
| Gross weight | 1575kg |
| Displacement | 450kg |
| Min. boot capacity | 337litre |
| Max. boot capacity | 337litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 13.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.