This 2.8 MT Overdrive (156 hp) engine was fitted in the X70 Sedan, which was produced by Toyota from 1984 to 1988. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 224Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2759cm3 |
| Engine power | 156bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 83mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Stroke | 85mm |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4770mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2654mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1455mm |
| Kerb weight | 1420kg |
| Min. boot capacity | 365litre |
| Max. boot capacity | 365litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 570 to 710km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 14.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.