This 4.6 AT (347 hp) engine was fitted in the S200 Sedan, which was produced by Toyota from 2009 to 2013. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 460Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4608cm3 |
| Engine power | 347bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4995mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1475mm |
| Wheelbase | 2925mm |
| Front track | 1545mm |
| Rear track | 1545mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1820kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 71litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Cruising range | to 620km |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Number of gears | 8 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Highway | 13.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.