This 2.0 AT (160 hp) engine was fitted in the S170 Sedan, which was produced by Toyota from 1999 to 2007. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4820mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2780mm |
| Front track | 1495mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1470kg |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Max. boot capacity | 530litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1988cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 75mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 70litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Cruising range | from 580 to 880km |
| Top speed | 180km/h |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Number of gears | 4 |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.