This 2.5 CVT (178 hp) engine was fitted in the S210 JDM Hybrid sedan 4-doors, which was produced by Toyota from 2012 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 2493cm3 |
|---|---|
| Engine power | 178bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 221Nm |
| RPM at max torque | 4200up to 4 800 RPM |
| Engine type | Hybrid |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 98mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4895mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1545mm |
| Rear track | 1545mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1630kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 5.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.