This 1.9 Synchromesh (135 hp) engine was fitted in the S40 Sedan (4-door), which was produced by Toyota from 1962 to 1967. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 630 to 1 250km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 140km/h |
| Displacement | 1897cm3 |
|---|---|
| Engine power | 135bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 149Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 78mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4635mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1360mm |
| Rear track | 1380mm |
| Kerb weight | 1265kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Dampers, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 9.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.