This 1.3 MT (86 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (5-door), which was produced by Toyota from 1999 to 2003. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 580 to 900km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 1299cm3 |
|---|---|
| Engine power | 86bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 123Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 73.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3615mm |
| Width | 1660mm |
| Height | 1510mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1431mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 945kg |
| Min. boot capacity | 205litre |
| Max. boot capacity | 950litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 9.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.