This 1.5 MT Overdrive (110 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Toyota from 1999 to 2003. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 650 to 790km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 1496cm3 |
|---|---|
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 142Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 84.7mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4145mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 921kg |
| Min. boot capacity | 385litre |
| Max. boot capacity | 385litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.