This 2.4 AT (135 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Toyota from 1990 to 1999. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 206Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2438cm3 |
| Engine power | 135bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4750mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1780mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1730kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.1litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.4m |
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
| Rear suspension | Double wishbone |
| Average | 16.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.