This 2.4 CVT 4WD (150 hp) engine was fitted in the 3 generation Hybrid minivan 5-doors, which was produced by Toyota from 2006 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4800mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2950mm |
| Front track | 1545mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1950kg |
| Gross weight | 2690kg |
| Displacement | 740kg |
| Engine type | Hybrid |
|---|---|
| Displacement | 2362cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Bore | 88.5mm |
| Stroke | 96mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Average | 6.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.