This 4.0 AT 4WD (264 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Crossover 5-doors, which was produced by Toyota from 2010 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4671mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1605mm |
| Rear track | 1615mm |
| Ground clearance | 244mm |
| Kerb weight | 1970kg |
| Gross weight | 2527kg |
| Min. boot capacity | 790litre |
| Max. boot capacity | 1892litre |
| Displacement | 557kg |
| Permitted road-train weight | 4569kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3956cm3 |
| Engine power | 264bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 367Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 520 to 620km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 12.4m |
| Number of gears | 5 |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14 litres / 100km |
| Average | 15.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.