This 4.0 AT 4WD (242 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Toyota from 2006 to 2010. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 460 to 590km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Displacement | 3956cm3 |
|---|---|
| Engine power | 242bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 377Nm |
| RPM at max torque | 3700RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 12.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4671mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1605mm |
| Rear track | 1605mm |
| Ground clearance | 244mm |
| Kerb weight | 1948kg |
| Gross weight | 2549kg |
| Displacement | 601kg |
| Min. boot capacity | 790litre |
| Max. boot capacity | 1892litre |
| Permitted road-train weight | 4817kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 18.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14.8 litres / 100km |
| Average | 16.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.