This 3.0 D MT AWD (163 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Toyota from 2008 to 2011. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 173km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Displacement | 2982cm3 |
|---|---|
| Engine power | 163bhp |
| RPM at max power | from 3 400RPM |
| Maximum torque | 343Nm |
| RPM at max torque | 1600RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 96mm |
| Stroke | 103mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4695mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1795mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, MacPherson Struts |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.