This 1.3 MT (86 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Toyota from 1999 to 2002. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3890mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1680mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1440mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1930litre |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Kerb weight | 1055kg |
| Gross weight | 1500kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1299cm3 |
| Engine power | 86bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 73mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 124Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 560 to 900km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 9.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.