This 2.0 AT (200 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Toyota from 2012 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 210km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | to 7 000RPM |
| Maximum torque | 205Nm |
| RPM at max torque | 6400up to 6 600 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Opposed |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4240mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1285mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Kerb weight | 1263kg |
| Gross weight | 1700kg |
| Min. boot capacity | 243litre |
| Max. boot capacity | 243litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 8.5 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.