This 2.2 AT 4WD (140 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Toyota from 1997 to 2003. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4575mm |
| Width | 1815mm |
| Height | 1665mm |
| Wheelbase | 2615mm |
| Front track | 1565mm |
| Rear track | 1550mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Max. boot capacity | 2130litre |
| Min. boot capacity | 860litre |
| Kerb weight | 1700kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2163cm3 |
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 91mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 191Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 650 to 1 070km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 12 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.